Makeup ? Studio fryzur ? Manikiurzystka ? Dlaczego warto mieć stronę internetową dla małych firm? Pokaż, że jesteś profesjonalistą w swojej branży! Załóż swoją firmową stronę, zyskaj nowych klientów i wznieś się na wyższy poziom usług.

Obecność firmy w Internecie jest bezdyskusyjnym faktem na rynku dóbr i usług, faktem z życia gospodarczego. Nawet najmniejsze firmy potrzebują obecności online, aby zwrócić uwagę nowych klientów.

Moja firma jest bardzo mała, tylko ja i jeden pracownik, a nasze usługi/produkty naprawdę nie mogą być sprzedawane online. Czy zatem naprawdę potrzebuję strony internetowej?

To dobre pytanie. W rzeczywistości jest to jedno z najważniejszych i najczęściej zadawanych pytań ery biznesu cyfrowego.

Wielu właścicieli małych firm postrzega swoją działalność jako podmiot działający całkowicie offline, realizujący tradycyjne środki promocji siebie i pozyskiwania nowych klientów. Jednak w odniesieniu do każdej firmy (od największego przedsiębiorstwa do jednoosobowego przedsiębiorcy, lub cokolwiek pomiędzy) podjęcie strategii bycia wyłącznie offline jest strategią wysoko ryzykowną, w momencie kiedy klienci spędzają coraz więcej czasu w Internecie.

Wykorzystanie Internetu jako narzędzia biznesowego jest bardzo ważne, nawet dla firm, które mogą uważać się za jako głównie działające offline. Makijażystki, fryzjerki, manikiurzystki, kosmetolodzy, salony spa a także hydraulicy, instruktorzy jazdy i dowolna liczba innych firm usługowych, ostatecznie wszystkie te firmy mierzą sukces przez ich zdolność do budowania relacji offline – a sieć może odgrywać w tym ogromną rolę. Więc bez względu na to, że prowadzisz wyłącznie usługi offline ważne jest, aby pokazać się także online.

Ponadto, nie bądź taki szybki/a, aby odrzucić swój produkt lub usługę jako taki, który nie może być sprzedawany online. W dzisiejszych czasach jest bardzo mało prawdopodobne, że Twoje produkty lub usługi nie mogą być sprzedawane przez Internet. Ponad 20 milionów kupujących jest teraz online, kupując wszystko co jest możliwe a nawet to co wydaje się Ci niemożliwe do kupienia przez Internet, od książek do komputerów, od samochodów do nieruchomości, od samolotów odrzutowych do energii elektrycznej a także do produktów i usług, które właśnie Ty w tej chwili oferujesz.

Pozwólcie, że wyjaśnię jeden ważny punkt; Nie mówię, że powinniście włożyć wszystkie swoje wysiłki w sprzedaż towarów i usług przez Internet, choć jeśli produkt nadaje się do łatwej sprzedaży online, należy z pewnością to rozważyć. Chodzi tu o to, że należy przynajmniej być obecnym w Internecie, tak aby klienci, potencjalni pracownicy, partnerzy biznesowi i być może nawet inwestorzy mogli szybko i łatwo dowiedzieć się więcej o Twojej firmie i produktach lub usługach, które masz do zaoferowania.

Jako mała firma, jest mało prawdopodobne, że będziesz miał/a duży personel czy budżet do inwestowania w złożoną strategię online, ale z pewnością istnieją pewne proste kroki, które możesz podjąć, aby rozpocząć zbieranie korzyści, które może Ci przynieść Internet. Mianowicie:

1) Bądź dostępny.

Kluczem do jak najlepszego wykorzystania Internetu jest zapewnienie jak największej dostępności firmy, pozwalając ludziom na interakcję z Tobą w sposób, który im odpowiada, kiedy tylko zechcą. Twoi klienci są dostępni przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i jako tacy oczekują, że będą w stanie komunikować się z firmami i organizacjami zawsze kiedy są online. Oczywiście nie oznacza to konieczności obecności Twojej firmy na każdym kanale online; oznacza to bycie mądrym w wyborze tych, które są najważniejsze dla Twoich odbiorców.

Na najbardziej podstawowym poziomie, oznacza to podstawowy, profesjonalny wygląd strony internetowej z łatwymi do znalezienia, istotnymi informacjami na temat Twojej firmy. Na bardziej zaawansowanym poziomie, strona może zawierać takie elementy jak rozwinięte narzędzia rezerwacji online, które pozwala klientom zaplanować własną wizytę lub rezerwację z Tobą, dając dostęp do Twoich usług 24/7, niczym pracujący dla Ciebie całodobowo recepcjonista Twojego biura.

2) Pomyśl lokalnie, zanim zaczniesz myśleć globalnie.

Wykorzystanie w jak największym stopniu narzędzi online niekoniecznie oznacza próbę wejścia na rynek globalny, a wręcz odwrotnie. Może to być bardzo udana droga do budowania relacji z klientami na poziomie lokalnym, co jest kluczowe dla sukcesu tak wielu małych firm. Skoncentrowanie się na punktach kontaktowych online oznacza budowanie relacji z obecnymi i potencjalnymi klientami: lojalni, zaangażowani klienci, którzy wracają wielokrotnie. Pomyśl również o lokalnych witrynach aukcyjnych, grupach sieciowych online i budowaniu partnerstwa z innymi lokalnymi firmami.

3) Myśl wielokanałowo – ale skup się na tych, kanałach, które naprawdę mają znaczenie.

Jedną z pierwszych rzeczy do rozważenia jest to, poprzez które kanały online, Twój biznes ma być widoczny. Tak, twoja strona jest twoją wizytówką, ale musisz dotrzeć ze swoją marką tam, gdzie są Twoi potencjalni klienci. Jako mały biznes, prawdopodobnie nie masz czasu lub zasobów, aby zrobić wszystko, a inwestowanie w bezowocny kanał może skończyć się kosztownym błędem. Zastanów się, gdzie Twoi klienci spędzają swój czas online i skoncentruj się na tym, co robisz.

4) Pielęgnuj swoich lojalnych klientów – zamień ich w ambasadorów Twojej marki.

Wreszcie, pomyśl o tym, jak możesz wykorzystać swoich najbardziej lojalnych klientów do prowadzenia marketingu internetowego dla Ciebie. Media społecznościowe zmieniły sposób, w jaki ludzie formułują rekomendacje i dzielą się swoimi doświadczeniami. Zmęczeni ciągłym bombardowaniem komunikatami marketingowymi sięgamy teraz po radę do Facebooka, Twittera, Instagrama lub innego portalu społecznościowego. Biznes dzisiaj można zarówno zrobić jak i zamknąć w ciągu kilku minut. Masowe przyjęcie się sieci społecznościowych zmieniło sposób, w jaki podejmujemy decyzje o zakupach. Przedsiębiorstwa każdej wielkości, bez względu na to, jak są małe, mogą z tego korzystać. Co najlepsze, wszystkie te rekomendacje społeczne są dla nas super-celowe, osobiste i bezpłatne.

 

Powiedziawszy to wszystko, dodam jeszcze, iż nie wystarczy, że masz tylko stronę internetową. Musisz mieć profesjonalnie wyglądającą stronę internetową, jeśli chcesz być traktowany poważnie. Ponieważ większość konsumentów poszukuje teraz informacji online jeszcze przed wyborem ostatecznego wykonawcy usługi lub dokonania zakupu w sklepie stacjonarnym, Twoja strona może być pierwszą szansą na zrobienie dobrego wrażenia na potencjalnego nabywcę. Jeśli witryna wygląda jakby została zaprojektowane przez 4 latka za pomocą nieskoordynowanych ruchów myszką w popularnym programie graficznym to, Twoja szansa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia zostanie utracona.

Jedną z wielkich rzeczy, którą możemy powiedzieć o Internecie jest to, że wyrównał pole gry, jeśli chodzi o konkurowanie na rynku z dużymi graczami. Jak wspomniałem, masz zatem jeden strzał w zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia. Z dobrze zaprojektowaną stroną, Twoja mała firma może przedstawiać wizerunek i profesjonalizm znacznie większej firmy. Może też zdarzyć się odwrotnie. Widziałem wiele dużych firmowych stron internetowych, które były tak źle zaprojektowane i trudne w nawigacji, że całkowicie brakowało im profesjonalizmu i wiarygodności. Dobre dla Ciebie, zbyt złe dla nich.

Tak, wiem, cały czas pewnie dalej myślisz, że Twoja działalność mimo wszystko jest dalej za mała i nie potrzebujesz strony internetowej, ale jeśli chodzi o korzystanie z witryny internetowej, rozmiar nie ma znaczenia. Nie ważne, czy jesteś jednoosobową działalnością czy 20.000 – osobowym gigantem korporacyjnym, jeśli nie masz strony internetowej, tracisz po prostu bardzo wiele w porównaniu do innych firm, które ją mają.

Jeśli zatem prowadzisz jedną z tych małych firm, które nie mają strony internetowej i sam fakt jej posiadania nadal nie przekonuje Cię do rozwoju obecności online dla Twojej firmy, to oto jeszcze kilka powodów dla których warto jednak mieć stronę internetową:

1) Ludzie korzystają z Internetu tak, jak korzystali z książki telefonicznej.

Kiedyś mówiłem właścicielom małych firm, że to nie ma znaczenia, czy mają stronę internetową, jeśli większość ich biznesu jest prowadzona lokalnie. Tyle, że teraz prawie każdy korzysta już z Internetu, aby uzyskać informacje – nawet informacje lokalne. Potencjalni klienci korzystają ze swoich smartfonów i tabletów, aby zdecydować, dokąd iść i co kupić. Więc Twój mały biznes musi pojawić się w lokalnych wynikach wyszukiwania, a jeśli nie to uważaj i nie bądź zdziwiony, ponieważ ludzie, którzy szukają w internecie, znajdą inne lokalne firmy, ale nie Twoją.

2) Strona biznesowa daje Twojej firmie wiarygodność.

Ludzie oczekują, że firmy mają swoje własne strony internetowe, tak jak kiedyś oczekiwali, że każda wiarygodna firma posiada prawdziwy fizyczny adres swojej działalności.

Brak strony internetowej firmy rodzi niepotrzebne pytania i budzi brak wiarygodności do Twojej firmy w oczach klientów. Mogą także mieć wrażenie, że nie jesteś profesjonalistą, lub chcesz ich oszukać. Brak strony internetowej powoduje w głowach potencjalnych klientów wszystkie te rzeczy, których nie chcesz, aby ludzie myśleli o Twoim biznesie.

3) Strona internetowa daje Ci kolejny kanał marketingowy.

Posiadanie firmowej strony internetowej daje Ci automatyczną obecność w świecie online. Pomyśl o tym jak o billboardzie. Natychmiast masz kolejną szansę, aby zapoznać ludzi ze swoimi produktami i usługami i inny, dodatkowy sposób aby cię znaleźli.

Podsumowując, duży, pozytywny wpływ dla rozwoju naszej działalności nie musi oznaczać dużego budżetu, jeśli chodzi o internet. Chodzi o to, aby być widocznym, spójnym w prowadzonych działaniach i dostępnym dla klientów ze swoją ofertą 24h/7. Pamiętaj o tych trzech rzeczach a będziesz na dobrej drodze do sukcesu w wykorzystaniu Internetu, aby utworzyć zgrabny, nowoczesny, profesjonalny kanał komunikacji oraz pozyskiwania nowych klientów online dla Twojej firmy offline.

 

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości co do posiadania własnej strony internetowej, bądź przeraża Cię, że jest to zbyt skomplikowane, skontaktuj się ze mną telefonicznie lub wyślij mi wiadomość a ja oddzwonię. Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania i postaram się rozwiać wszelkie Twoje  wątpliwości, jeśli w ogóle takowe jeszcze posiadasz.? 🙂  Pomogę Ci od początku zaprojektować Twoją własną stronę internetową i zajmę się wszystkimi formalnościami.

 

Pamiętaj: Kiedy klient szuka. Wystarczy dać się znaleźć !

Kontakt do mnie:

tel. 577 820 955

e-mail: biuro@netmedio.pl

Okładka